مناسب سازی شهر جهانی برای حضور توان یابان

به گزارش وبلاگ روشینا، سارا گلابگیریان- یزد- خبرنگار:سرپرست بهزیستی استان یزد در نشست خبری که به مناسبت هفته سالمند برگزار گردید، از مناسب نبودن یزد برای استفاده سالمندان گلایه کرد و آن را زیبنده این شهر جهانی ندانست.

مناسب سازی شهر جهانی برای حضور توان یابان

نادر هومنیان به فعالیت های اردکان و انتخاب این شهر به عنوان دوستدار سالمند اشاره نمود و خواهان کوشش مسئولان شهر یزد برای مناسب سازی این شهر جهانی نیز برای استفاده سالمندان شد. سالمندان یزدی بیشتر از نبود رمپ در بسیاری از نقاط شهر از جمله پیاده رو به سواره رو، ورودی پارک ها و ورودی بعضی ساختمان های اداری گلایه دارند. این در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان عقیده دارند اگر سالمندان در محیط شهری رفت و آمد نمایند و زندگی شان جریان داشته باشد، کمتر دچار عوارض و بیماری های سالمندی می شوند.

  • احتیاجهای شهروندان برای مناسب سازی

یکی از شهروندان یزدی می گوید: مسئولان شهر باید فرصت استفاده از خدمات شهری را برای همه اقشار جامعه فراهم نمایند و با توجه به این که سالمندان هم بخشی از این جامعه هستند، حق دارند از فضاهای عمومی از جمله پارک ها استفاده نمایند. میترا آسایش می افزاید: مادر من مشکل حرکتی دارد وبا واکر راه می رود، اما امکان ورود او به بعضی از پارک های شهر وجود ندارد چراکه بعضی از ورودی ها با موانع مسدود شده است. وی ادامه می دهد: این مشکل برای بسیاری از سالمندانی که از ویلچر استفاده می نمایند نیز وجود دارد از این رو مسئولان باید چاره ای بیندیشند. این موانع، مانع ورود موتورسواران به پارک ها می گردد، اما سالمندان هم حق دارند و باید راهکاری برای آنها اندیشیده گردد.

این شهروند می گوید: اگر فرصت استفاده از فضاهایی از جمله پارک ها برای سالمندان فراهم نگردد، آنها خانه نشین و روز به روز ناتوان تر می شوند. یکی دیگر از شهروندان یزدی ساماندهی دسترسی پیاده روها به خیابان را یکی از مسائل جدی برای تردد سالمندان و حتی جوان ترهایی که قادر به پریدن از روی باغچه ها نیستند، می داند. رضا افخمی می افزاید: بعضی از مناسب سازی ها نه تنها برای سالمندان و معلولان، بلکه برای بسیاری از اقشار جامعه احتیاج است و بسیار هم چشمگیر هستند، اما از دید مسئولان شهرداری پنهان مانده اند. این شهروند اضافه می نماید: حضور دلنشین سالمندان یزدی در بوستان باغ ملی هم بر شهروندان و هم برای سلامت خودشان تاثیر مطلوبی دارد و باید اقداماتی صورت گیرد که این صحنه را در سایر نقاط شهر نیز مشاهده کنیم.

  • اصلاحات برای حضور سالمندان در شهر

سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد می گوید: کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد در بسیاری از پارک ها اقداماتی را برای تسهیل عبور و مرور و دسترسی سالمندان انجام داده است. حمیدرضا قمی می افزاید: ورودی بعضی از ساختمان ها برای سالمندان اصلاح شده است، اما قطعا آنچه رخ داده، همه آن چیزی نیست که ضروری است. وی بر ضرورت مناسب سازی پل ها تاکید می نماید و می گوید: البته شهرداری بودجه کافی برای رسیدگی به همه این موارد را ندارد، اما کوشش می کنیم که در اماکن عمومی نهضتی را که کلید خورده است، ادامه دهیم.

  • حضور در شهر برای درمان توان یابان

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیز با اشاره به دیدگاه ویژه شهرداری و شورای شهر یزد در مورد مناسب سازی این شهر برای توان یابان از جمله سالمندان و معلولان، زنان باردار و بچه ها از اقدامات موثر در این زمینه خبر می دهد. سپنتا نیکنام می گوید: در این دوره اقداماتی برای مناسب سازی ورودی پارک ها، ساماندهی دسترسی پیاده رو به سواره رو و ساماندهی ورودی ساختمان ها برای توان یابان یزد اجرا شده است و این روند ادامه دارد.

وی بر لزوم فراهم کردن فرصت حضور در شهر برای سالمندان و معلولان تاکید می نماید و می افزاید: فراهم کردن این فرصت برای توان یابان جامعه نه تنها برای تفریح، بلکه درمان آنهاست. این عضو شورای شهر یزد می گوید: سالمندان نیز بخشی از توان یابان جامعه هستند و با توجه به این که جامعه سالمندی رو به افزایش است، باید اقدامات ویژه ای برای فراهم کردن حضور آنها در شهر فراهم گردد. وی از رعایت مناسب سازی در اجرای پروژه های عمرانی شهر، توجه به فضاهای عمومی مثل پارک ها و توجه به دسترسی توان یابان از جمله سالمندان به دستگاه ها و ادارات دولتی خبر می دهد. نیکنام می گوید: قطعا هرچه مسیرها برای تردد سالمندان و معلولان مناسب سازی گردد اما ساختمان های عمومی این اصل را رعایت ننمایند، عملا نتیجه ای دربر نخواهد داشت، از این رو پایش ساختمان های اداری از اهمیت بسزایی برخوردار است. رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد اظهار می نماید: در بودجه امسال شهرداری یزد یک میلیارد و 100 میلیون تومان به منظور مناسب سازی شهر برای توان یابان در نظر گرفته شده است و قطعا این رویکرد در سال های آینده نیز دنبال خواهد شد. وی با اشاره به این که در این مدت اتفاقات خوبی در حوزه مناسب سازی شهر رقم خورده است، به اهتمام مسئولان استان برای آماده سازی شهر برای استفاده توان یابان اشاره می نماید.

  • اهمیت مناسب سازی شهر برای همه طیف های جمعیتی

مشاور مناسب سازی شهرداری یزد با بیان این که مناسب سازی این شهر برای اقشار مختلف از جمله سالمندان و معلولان صورت می گیرد، می گوید: مناسب سازی شهر برای سالمندان با توجه به این که جامعه سالمندی در حال گسترش است، از اهمیت بسزایی برخوردار است. علی نوری ادامه می دهد: با توجه به این که موظف هستیم فرصت حضور همه اقشار جامعه را در محیط شهر و بهره گیری از خدمات ارائه شده فراهم کنیم، باید فرصت بهره مندی سالمندان را هم از این خدمات فراهم کنیم. وی بیان می نماید: اما در حال حاضر عمده خدمات برای اقشار فعال جامعه قابل استفاده است در حالی که از نوپایان تا سالمندان باید بتوانند از آنها استفاده نمایند. بنابراین بخشی از خدمات شهرداری باید به سمت اقشار کم توان معطوف گردد.

وی می افزاید: اقداماتی که شهرداری یزد به منظور مناسب سازی شهر برای معلولان انجام می دهد، به سالمندان هم قابل تعمیم است. شهرداری یزد از سال 96 اقداماتی را به منظور استانداردسازی شهر برای معلولان در دستور کار قرار داده است. مشاور مناسب سازی شهرداری یزد می گوید: به این ترتیب، برای اولین بار در کشور رئیس انجمن ضایعه نخاعی استان به عنوان مشاور شهردار در امور مناسب سازی انتخاب شد. از آن تاریخ سرفصل جدیدی در شهرداری یزد باز شد.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر شاهد توجه به صندلی معلولان و سالمندان در اجرای پروژه های شهری هستیم که در نهایت نیز از سویخودشان تایید می گردد. از این رو کوشش می گردد اقداماتی که از این پس در شهر صورت می گیرد، برای استفاده سالمندان و معلولان مناسب باشد. مشاور مناسب سازی شهرداری یزد می گوید: در راستای ارتقای دانش ناظران فنی پروژه های اجرایی، دوره های آموزشی در حال برگزاری است و این دوره ها برای طراحان و پیمانکاران نیز برگزار خواهد شد.

  • اقدامات اجرا شده برای مناسب سازی

مشاور شهرسازی شهرداری یزد از جمله اقدامات برای مناسب سازی فضای شهر به ساماندهی ورودی پارک ها، پل های دسترسی پیاده رو به خیابان و ورودی ساختمان ها اشاره می نماید و می گوید: ورودی بعضی از پارک های شهر برای جلوگیری از ورود موتورسواران مسدود شده است و به این ترتیب امکان ورود معلولان و سالمندان به آنجا فراهم نیست. از این رو، در حال اندیشیدن تدابیری هستیم که این مشکل را حل نماید. علی نوری با بیان این که در حال حاضر نزدیک به 60 درصد از معابر شهر یزد مناسب سازی شده است، می افزاید: مهم ترین خواسته توان یابان جامعه حضور در شهر با استقلال کامل است و باید این فرصت برای آنها ایجاد گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مناسب سازی شهر جهانی برای حضور توان یابان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب سازی شهر جهانی برای حضور توان یابان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید