زنبورهای ریاضی دان

نتایج مطالعات جدید محققان نشان داد که مغز کوچک زنبورهای عسل، توان انجام جمع و تفریق های ساده را دارد.

زنبورهای ریاضی دان

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی ساینتیفیک امریکن، باور عام بر این است که برای انجام محاسبات ریاضی، به مغز بزرگی چون مغز انسان احتیاج است. با این وجود، مطالعات پیشین دانشمندان اثبات نموده بود که دیگر حیوانات چون شامپانزه ها، میمون ها و حتی کبوترها قادر به انجام حدی از جمع و تفریق هستند.

حال پژوهش های جدید نشان داده اند که زنبورهای عسل با مغز کوچک خود که به اندازه یک دانه کنجد است نیز از پس انجام محاسبات ساده ریاضی برمی آیند.

محققان برای آنالیز قابلیت زنبورهای عسل برای انجام جمع و تفریق های ریاضی، بر روی گروهی از آن ها 100 آزمایش انجام دادند. آن ها این زنبورها را در مارپیچی Y شکل قرار داده و تعداد مشخصی شکل زرد و آبی به آن ها نشان دادند، رنگ زرد به معنای تفریق و آبی به معنای جمع بود.

زنبورها در ادامه وارد تالار تصمیم (decision Chamber) می شدند که در آن جواب درست در یک طرف و جواب غلط در طرف دیگر قرار داشت. اگر جواب درست را انتخاب می کردند، با یک محلول شیرین تشویق می شدند و در غیر این صورت، آب تونیک تلخ دریافت می کردند.

پژوهشگران برای کسب اطمینان از این که بو در انتخاب زنبورها تأثیری ندارد، این آزمایش را یک بار دیگر و این بار بدون پاداش و مجازات، تکرار کردند.

در ابتدا، زنبورها جواب ها را به طور تصادفی (رندوم) انتخاب می کردند.

آن طور که اسکارلت هاوارد از محققان عصب شناسی و علوم شناختی در دانشگاه پل ساباتیه فرانسه، می گوید، می بینید که قابلیت محاسباتی زنبورها از سطح شانس 50 درصد شروع می گردد که در آن پاسخ ها را به طور رندوم انتخاب می نمایند.

با گذشت زمان توان آن ها به 80 درصد افزایش می یابد و عملکرد خوبی را از خود نشان می دهند.

به گفته وی، زنبورها حتی قابلیت جمع و تفریق درست عددی که تا به حال ندیده بودند را نیز داشتند.

جزئیات این تحقیق در مجله Science Advances در دسترس است.

منبع: همشهری آنلاین

به "زنبورهای ریاضی دان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنبورهای ریاضی دان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید