ایران چطور برای میزبانی جام ملت ها درخواست داده؟

به گزارش وبلاگ روشینا، وقتی مهم ترین استادیوم ایران برای یک مبزبانی بین المللی این همه ایراد دارد، وضعیت سایر سازه های ورزشی در کشور چطور است؟ موضوع زمانی جالب تر می گردد که بدانیم فدراسیون فوتبال ایران به شدت درصدد کسب امتیاز میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2023 هم هست!

ایران چطور برای میزبانی جام ملت ها درخواست داده؟

به گزارش وبلاگ روشینا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: حتما می دانید که بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا قرار است روز 19 آبان به میزبانی پرسپولیس برگزار گردد؛ مسابقه ای که قاعدتا باید در ورزشگاه آزادی باشد اما کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری این مسابقه در ورزشگاه ملی ایرانیان چیزی حدود 200 شرط وضع نموده بود که از یک ماه پیش کوشش برای تحقق آنها شروع شده است. سرعت اصلاحات در ورزشگاه آزادی به ویژه از ابتدای آبان و با قطعی شدن صعود پرسپولیس به فینال افزایش پیدا نموده است؛ طوری که در حال حاضر کارگران به صورت سه شیفت در حال کار هستند تا ورزشگاه برای 19 آبان آماده گردد و فاجعه برگزاری بازی در زمین ثالث رخ ندهد. در همین راستا وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم سفت و سخت دنبال رفع معایب هستند و حتی دیروز مهدی تاج با حضور در ورزشگاه روند انجام اصلاحات را زیر نظر گرفت. به این ترتیب امید زیادی وجود دارد که آزادی به فینال برسد اما کل این پروژه یک ابهام بسیار جدی را پیش روی فوتبال ایران قرار داد؛ این که وقتی مهم ترین ورزشگاه ایران برای یک مبزبانی بین المللی این همه ایراد دارد، وضعیت سایر سازه های ورزشی در کشور چطور است؟ موضوع زمانی جالب تر می گردد که بدانیم فدراسیون فوتبال ایران به شدت درصدد کسب امتیاز میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2023 هم هست!

پیشنهاد عجیب به استقلال

استقلال قرار است روز دهم آبان در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی میزبان سایپا باشد. قاعدتا این مسابقه باید در ورزشگاه آزادی برگزار گردد اما گویا مسئولان فدراسیون فوتبال از باشگاه استقلال خواسته اند محل میزبانی را به ورزشگاه تختی تغییر بدهد تا در آن یک روز هم کار مرمت ورزشگاه ادامه بیابد. این مساله اما با مخالفت شدید باشگاه استقلال روبرو شده که به نظر کاملا هم حق با آنهاست. طبیعی است که هیچ تیمی زمین اصلی خود را به این راحتی از دست نمی دهد؛ آن هم در تورنمنت حذفی که به صورت تک بازی برگزار می گردد و غفلت در آن می تواند یک جام را از کف تیم ببرد. آیا واقعا فوتبال ایران را با این شرایط می توان حرفه ای دانست؟ چگونه ممکن است ما بعد از این همه سال هنوز برای تامین احتیاج مهم ترین باشگاه های کشور با مشکل زمین روبه رو باشیم؟

تختی و غائله میزبانی سایپا

این اما فقط ورزشگاه آزادی نیست که مشکل دارد. سایپا طی دو هفته اخیر در لیگ برتر میزبان استقلال و پرسپولیس بوده و هر دو بازی را روی زمین چمن به شدت ناهموار ورزشگاه تختی برگزار نموده است. همه می دانند که علی دایی از انجام مسابقه روی زمین صاف استقبال می نماید اما خودش می گوید به خاطر اجاره بهای بالای ورزشگاه آزادی موافق نیست که میزبانی های این تیم از سرخابی ها به این ورزشگاه منتقل گردد. هم هفته گذشته و هم دیروز کیفیت پایین چمن تختی حسابی توی ذوق می زد و معلوم نیست اگر در این زمین ساق پای مهره های کلیدی و قیمتی فوتبال ایران آسیب ببیند، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ مخصوصا که فاصله چندانی هم تا مسابقات جام ملت های آسیا باقی نمانده و هر مصدومیتی می تواند غیر قابل جبران باشد. به طور کلی با شرایط عجیبی روبرو هستیم؛ تیم ها به خاطر زمین خراب می خواهند از تختی به آزادی پناه ببرند و به خاطر پروژه مرمت و البته فشاری که روی این ورزشگاه وجود دارد، از آزادی به تختی سوق داده می شوند!

کلکسیون اشکالات

فوتبال ایران در سال های اخیر صاحب چند ورزشگاه جدید شده که در نگاه اول بسیار هم شیک و دلگرم کننده به نظر می رسند اما هر کدام مسائل خاص خودش را دارد. به عنوان مثال ورزشگاه نقش دنیا اصفهان در طول چند ماه از سال با مشکل کیفیت بد چمن روبرو است، ورزشگاه پارس شیراز که سال جاری افتتاح شده با قطعی برق در خلال یکی از مسابقات لیگ دسته اول همه را شگفت زده کرد. ورزشگاه یادگار امام تبریز همچنان با مساله سختی دسترسی و ناهمواری راه روبرو است و ورزشگاه غدیر اهواز هم به خاطر موقعیت احداثش از نظر امنیتی مردود شده و بارها شاهد سنگ پرانی در این ورزشگاه بوده ایم. شاید تنها ورزشگاه شیک و استاندارد بین نوظهورها، ورزشگاه امام رضا(ع) باشد که آن هم علاوه بر ظرفیت کمش با برخی مسائل سلیقه ای برای برگزاری مسابقات دست و پنجه نرم می نماید. البته ورزشگاه اختصاصی فولاد به نام فولاد آره نا هنوز افتتاح نشده تا کم و کاستی های احتمالی اش محک بخورد؛ هر چند همین حالا شبهاتی در مورد مشکل پارکینگ در این ورزشگاه وجود دارد!

میزبانی جام ملت ها؛ چگونه؟

در این میان آن چه عجیب تر از هر چیز دیگری به نظر می رسد، درخواست فدراسیون فوتبال ایران برای میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2023 است. غیر از مسائلی مثل طولانی بودن بعد مسافت و مشکل ابدی عدم حضور زنان در ورزشگاه و البته برخی تفاوت ها از حیث مفاهیم گردشگری، به نظر می رسد همین مساله سازه ها دست و پا گیرترین اشکال برای اجرای چنین ایده ای باشد. البته که هدف گذاری و میل به پیشرفت خوب است اما وقتی اشکالات مهم ترین ورزشگاه کشور فقط به زور کنفدراسیون و درست در دقیقه نود رفع می گردد، چگونه می توان به چنان آینده ای خوش بین بود؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایران چطور برای میزبانی جام ملت ها درخواست داده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران چطور برای میزبانی جام ملت ها درخواست داده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید