نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار: سد گتوند فاجعه آفرید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار اطلاع داد و گفت که سد گتوند نیز یکی از عوامل موثر بروز این مشکل است.

نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار: سد گتوند فاجعه آفرید

احمدرضا لاهیجان زاده در ارتباط با در معرض خطر قرار دریافت درختان نخل آبادان و خرمشهر به دلیل شوری آب اظهار کرد:

نخیلات منطقه آبادان و خرمشهر در انتهایی ترین قسمت رودخانه کارون و قبل از اتصال این رود به دریا قرار دارند، همچنین این منطقه جزر ومدی نیز هست و اگر کاهش آورد و دبی رودخانه را داشته باشیم، اثرات آن بر نخلستان های این دو منطقه بسیار چشگیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه همواره این پتانسیل در آبادان و خرمشهر وجود دارد که نادیده دریافت بعضی مسائل، سبب خشکی نخل های این مناطق و کاهش فراوری خرما گردد، اظهار کرد:

خشکسالی، انتقال آب از سرشاخه های رودخانه و بحث هایی که در ارتباط با سد گتوند وجود دارد، در حال حاضر تهدیدی برای نخیلات این مناطق هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اضافه نمود:

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی آماری را از منطقه اروند کنار ارائه داد که نشان می دهد؛ 400 هزار نخل در سال 93 در این منطقه خشک شده اند.

لاهیجان زاده ادامه داد:

بازنگری در طرح های انتقال آب و سد ها، تغییر در مدیریت آب مانند تغییر الگوی کشت وبالابردن راندمان آبیاری در کشاورزی که باعث کاهش مصرف آب و رسیدن آب شیرین بیشتری به این مناطق گردد، می تواند از جمله راه حل هایی باشد که از بروز چنین مشکلاتی در آبادان و خرمشهر جلوگیری کند.

لازم به ذکر است؛ پیش از این جواد سعدون زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز با هشدار در مورد احتمال بروز فاجعه زیست محیطی در این شهرستان گفته بود که شوری آب دو میلیون اصله نخل در این شبه جزیره را در معرض نابودی قرار داده است. منبع: ایلنا

منبع: کجارو

به "نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار: سد گتوند فاجعه آفرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار: سد گتوند فاجعه آفرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید