واشنگتن پست: آمریکا میخواهد معافیت های هسته ای ایران را تمدید کند

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد دولت ترامپ میخواهد اواخر هفته جاری بار دیگر 5 معافیت هسته ای ایران را تمدید کند.

واشنگتن پست: آمریکا میخواهد معافیت های هسته ای ایران را تمدید کند

به گزارش ، روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت ترامپ با وجود اختلاف نظرهای داخلی میخواهد اواخر هفته جاری 5 معافیت تحریمی مرتبط با برنامه هسته ای ایران را [برای یک دوره 90 روزه دیگر] تمدید کند.

واشنگتن پست در این گزارش با اشاره به اختلاف نظر میان چند مقام ارشد دولت ترامپ درباره تمدید معافیت های هسته ای ایران نوشته است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در نشستی که در دفتر خود در کاخ سفید برگزار کرد از موضع استیون منوچین وزیر خزانه داری خود درباره معافیت های هسته ای ایران حمایت کرد.

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، منوچین در این نشست برخلاف مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا که مدعی بودند این کار باعث تضعیف سیاست فشار حداکثری علیه ایران خواهد شد، معتقد بود معافیت کشورها از همکاری هسته ای با ایران بار دیگر باید تمدید گردد.

واشنگتن پست می گوید شش مقام آمریکایی به این روزنامه گفته اند که منوچین به ترامپ اعلام نموده که اگر معافیت های هسته ای ایران تمدید نگردد، آنگاه آمریکا باید روسیه، چین و آن دسته از شرکت های اروپایی که پس از برجام در پروژه های هسته ای ایران مشارکت دارند را تحریم کند.

بر اساس برجام، رآکتور آب سنگین اراک می بایست در قالب پروژه ای مشترک با انگلیس و چین ارتقاء یابد. همچنین مرکز غنی سازی فردو نیز باید با همکاری روسیه به یک مرکز فراوری ایزوتوپ های پایدار تبدیل گردد. علاوه بر این، نیروگاه اتمی بوشهر نیز در بحث تبادل سوخت و رآکتور هسته ای تهران هم در زمینه تحقیقات هسته ای پس از برجام از تحریم های آمریکا معاف شدند.

معافیت های تحریمی کشورها برای همکاری هسته ای با ایران در دو پروژه رآکتور آب سنگین اراک و سایت فردو فردا پنجشنبه خاتمه می یابد. وزارت خارجه آمریکا آخرین بار در ماه مه (سه ماه پیش) تمام معافیت های هسته ای ایران را به جز دو مورد تمدید کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "واشنگتن پست: آمریکا میخواهد معافیت های هسته ای ایران را تمدید کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: آمریکا میخواهد معافیت های هسته ای ایران را تمدید کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید