بی اعتنایی مسئولان کُرد به درخواست پنس؛ اربیل با ایران دشمنی ندارد

به گزارش وبلاگ روشینا، معاون رئیس جمهور آمریکا هفته جاری با مسئولان منطقه کردستان عراق ملاقات و خواسته هایی را بیان کرد، ولی کُرد ها تأکید کردند که نمی توانند دشمنی علنی با ایران داشته باشند.

بی اعتنایی مسئولان کُرد به درخواست پنس؛ اربیل با ایران دشمنی ندارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ روشینا، مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شنبه هفته جاری در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد عراق شد، ولی مسئولان دولت مرکزی عراق با وی ملاقات نکردند.

از میان مسئولان عراق، فقط عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تماسی تلفنی با پنس داشت. این مسئول آمریکایی پس از ورود به عراق، راهی اربیل پایتخت منطقه کردستان عراق شد و با مسئولان این منطقه ملاقات کرد.

یکی از رهبران سیاسی در منطقه کردستان عراق درباره جزئیات این ملاقات، تأکید کرد که پنس زمانی که در اربیل حضور داشت، با عادل عبدالمهدی به صورت فردی صحبت کرد.

این رهبر کُرد که نخواست نامش فاش گردد، به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: معاون رئیس جمهور آمریکا با همه طرف های کُرد نشست برگزار کرد و نیچروان بارزانی رئیس جمهور و خشنود بارزانی نخست وزیر منطقه کردستان، کنند حزب اتحاد دموکراتیک بودند.

وی ادامه داد: قباد طالبانی معاون نخست وزیر منطقه [کردستان]کنند اتحادیه میهنی و مصطفی سید قادر معاون دوم رئیس جمهور منطقه [کردستان]کننده جنبش تغییر بودند.

به گفته این مسئول کُرد، پنس به طرف های کُرد حاضر در نشست گفت که آمریکا به شدت از سیطره ایران بر تصمیم [دولتمردان]عراق نگران است و این مسئله به هیچ وجه نمی تواند ادامه داشته باشد.

وی تأکید کرد که معاون رئیس جمهور آمریکا به رهبران کُرد اطمینان داد که در صورت هر گونه تغییر در قانون اساسی، انتخابات یا دولت، کُرد در امان خواهند بود و امتیازات و دستاورد های که به دست آوردند، مانند گذشته خواهد بود.

ظاهرا پنس مسائلی درباره رابطه کردستان عراق با ایران مطرح نموده بود که رهبران کُرد به پنس گفتند که کردستان تنها می تواند در روابط خود با ایران و آمریکا توازن برقرار کند؛ زیرا مرز های مشترکی با تهران دارد و هر گونه مخاصمه علنی، مسائل سیاسی و امنیتی برای آن (کردستان عراق) ایجاد خواهد نمود.

این رهبر کُرد در سرانجام خاطر نشان کرد، پنس به کُرد ها وعده داد که حمایت آمریکا و یاری به نیرو های پیشمرگه ادامه خواهد داشت. وی همچنین تهدید کرد که به شرطی نیرو های ائتلاف در برابر هر خطری از کردستان دفاع خواهند کرد که این منطقه با واشنگتن برای تحقق منافع عالی آمریکا همکاری کند.

دفتر عبدالمهدی شنبه هفته جاری با انتشار بیانیه ای، جزئیات سفر پنس را تشریح و تأکید کرد که این سفر پس از هماهنگی با عراق بوده و این مسئول آمریکا با نظامیان تروریست آمریکایی که در پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار حضور دارند، ملاقات نموده است.

روزنامه الاخبار لبنان نیز صبح امروز با انتشار گزارشی به آنالیز چرایی سفر پنس به عراق پرداخت و تأکید کرد که معاون ترامپ با حضور در عراق کوشش داشت روابط عراق با ایران را قطع کند که ناکام ماند

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بی اعتنایی مسئولان کُرد به درخواست پنس؛ اربیل با ایران دشمنی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اعتنایی مسئولان کُرد به درخواست پنس؛ اربیل با ایران دشمنی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید